08: Zatočte s roztočmi!  V tejto kategórii nie sú žiadne produkty

Ako to roztočiť s roztočmi?

Zamysleli ste sa už nad tou skutočnosťou, že v posteli nikdy nie sme sami? Roztoče sú prítomné v našich lôžkach či sa nám to páči alebo nie. Schopnosť ich reprodukcie je pomerne vysoká. Priemerný roztoč sa dožíva približne 20 až 40 dní. Za toto obdobie samička uloží približne 60 – 100 vajíčok denne. Problém, ktorý vyv...

Ako to roztočiť s roztočmi?

Zamysleli ste sa už nad tou skutočnosťou, že v posteli nikdy nie sme sami? Roztoče sú prítomné v našich lôžkach či sa nám to páči alebo nie. Schopnosť ich reprodukcie je pomerne vysoká. Priemerný roztoč sa dožíva približne 20 až 40 dní. Za toto obdobie samička uloží približne 60 – 100 vajíčok denne. Problém, ktorý vyvoláva alergické a astmatické reakcie, je práve vo výkaloch roztočov. Zbytočne sa budeme zameriavať na výpočty, ak nezabezpečíme správnu starostlivosť, čísla sa budú iba šplhať.

Ako sa im u nás najviac páči?

Roztočom najviac vyhovuje vlhké a teplé prostredie. Sú to naše matrace, vankúše, postele či koberce. Ideálna teplota pre nich predstavuje 22 až 26 stupňov Celzia. Ich hlavnú výživu tvoria drobné odumreté šupiny kože, ktoré z nás opadávajú každú noc. Naopak, nevyhovujúce podmienky pre ich množenie predstavuje suchý vzduch a nadmerné slnečné lúče. Ak pre nich vytvárame ideálne podmienky, sú schopné rozširovať sa po celom byte, pripojením sa na drobné čiastočky prachu.

Prejavy citlivosti na roztoče:

 • Alergia
 • Astma
 • Vyrážky
 • Opuchy
 • Dýchavičnosť
 • Zápal spojiviek
 • Slzenie
 • Opuchy očí

Pustite sa do boja proti roztočom

 1. Vetrajte – roztočom rozhodne neprospieva chladný či suchý vzduch, každodenné vetranie je v boji proti nim účinným krokom.
 2. Vystavte svoje matrace pôsobeniu mrazu či slnečných lúčov – roztoče neznášajú extrémy v teplotách. Či je zima alebo leto, oba tieto obdobia sú ideálne na to, aby naše matrace strávili niekoľko hodín na čerstvom vzduchu.
 3. Striedajte obliečky – pravidelnou výmenou a praním obliečok sa zamedzí ich množeniu.
 4. Použite eukalyptový olej – roztoče vraj nenávidia vôňu eukalyptu. Môžete si kúpiť preto prací prostriedok s eukalyptovou arómou alebo rôzne esenciálne oleje.
 5. Prach utierajte vlhkou utierkou – tento spôsob zachytí väčšie množstvo prachu v porovnaní s utieraním prachu nasucho. Prach s roztočmi sa zachytí na handre a nebude sa ďalej rozširovať po byte.

Na trhu existujú špeciálne spreje proti roztočom, ktoré by mali zabrániť ich množeniu. Dočítať sa môžete aj o poťahoch, ktoré sú navrhnuté tak, aby Vás roztočov zbavili.

Ak však chcete riešenie, ktoré Vás roztočov zbaví hneď od začiatku, odporúčame náš sendvičový zdravotný matrac LYRA BIO.

 

 

Viac