04: Anatomický vankúš - áno, či nie?  V tejto kategórii nie sú žiadne produkty

Na čo dbať ak si chceme zvoliť ten správny vankúš

 

V posteli človek v priemere strávi jednu tretinu svojho života. Preto je nesmierne podstatné ako tento čas trávime. Nepohodlný vankúš či matrac nám môže narobiť poriadnu neplechu. Nikto predsa netúži zobudiť sa do čerstvého dňa s pocitom vyčerpania, bolesťami chrbtice, alebo nevyspatým telom. L...

Na čo dbať ak si chceme zvoliť ten správny vankúš

 

V posteli človek v priemere strávi jednu tretinu svojho života. Preto je nesmierne podstatné ako tento čas trávime. Nepohodlný vankúš či matrac nám môže narobiť poriadnu neplechu. Nikto predsa netúži zobudiť sa do čerstvého dňa s pocitom vyčerpania, bolesťami chrbtice, alebo nevyspatým telom. Lenže na trhu existuje nespočetné množstvo vankúšov. Ako si vybrať ten správny vankúš?

Prvým krokom pri výbere vankúša je určenie polohy, v ktorej najčastejšie spávate. Väčšina ľudí spáva na chrbte, niektorí na ľavom či pravom boku a sú ľudia, ktorým sa najlepšie spí na bruchu.

Ak spávate na bruchu, budete pravdepodobne potrebovať mäkký vankúš alebo ho môžete aj kľudne vynechať. Mäkký vankúš vám uvoľní krk a zaručí, že vaša krčná chrbtica bude narovnaná. Z rozmerového hľadiska siahnite po menšom vankúši.

Ak spíte na chrbte, vhodnejšou voľbou bude stredne veľký vankúš. Materiál by mal byť pevný, aby udržal správnu polohu temena a nespôsobil klesnutie hlavy na dno vankúša. Pri tejto verzii je vhodnou voľbou i anatomický vankúš s pamäťovou penou, ktorá dokonale zafixuje správny tvar vašej chrbtice.

Ak to ide lepšie na strane, bude vám odporúčaná voľba pevného vankúša, ktorý udrží vašu hlavu a krčnú chrbticu v správnej polohe. Rovnako vhodná je pri tejto polohe voľba anatomického vankúša.

 

Je výplň dôležitá?

Najväčšiu klasiku medzi vankúšmi predstavujú vankúše vyrobené z páperia, peny či mikrovlákna. Ľuďom trpiacim na alergie a dýchacie problémy sa odporúča vyhnúť páperovým vankúšom. Hitom dnešnej doby sa stali anatomické vankúše, ktoré sa nazývajú aj zdravotné, nakoľko prispievajú zdravej polohe krčnej chrbtice a tým i zdravému spánku.

 

 

Anatomický vankúš radšej nie?

Ak ste odporcom týchto vankúšov, možno vás sklamali preto, lebo ste si nezvolili ten správny typ. Anatomické vankúše sa vyrábajú vo všetkých veľkostiach a tvaroch. Preto je dôležité zvážiť všetky ich vlastnosti. Niektoré sa vyrábajú s prímesou rastliny Aloe Vera, ktorá má zvlášť upokojujúci účinok. Ak sa rozhodnete vymeniť svoj klasický vankúš za anatomický, dajte svojmu telu na zvyk nového typu vankúša istý čas. Ľahko sa môže stať, že vám prvú noc príde nepohodlný, no s odstupom času by ste ho nevymenili ani za svet.

 

Viac