14: Detský matrac očami odborníka  V tejto kategórii nie sú žiadne produkty

Nepodceňujte výber detského matraca

Dajte Vášmu dieťaťu najlepší a najbezpečnejší priestor na spánok s našimi špičkovými tipmi na detské matrace.

Pre pokojný a pohodlný spánok Vášho dieťatka v postielke má rozhodujúci podiel výber vhodného detského matraca

Vyberáme detský matrac 

Vysoká kvalita detského matraca do postielky je mimoriadne ...

Nepodceňujte výber detského matraca

Dajte Vášmu dieťaťu najlepší a najbezpečnejší priestor na spánok s našimi špičkovými tipmi na detské matrace.

Pre pokojný a pohodlný spánok Vášho dieťatka v postielke má rozhodujúci podiel výber vhodného detského matraca

Vyberáme detský matrac 

Vysoká kvalita detského matraca do postielky je mimoriadne dôležitá hneď od prvého dňa. Správnym matracom eliminujete už v rannom veku predispozície pre zlé držanie tela a nepriaznivý vývoj chrbtice v neskoršom období. Preto, najdôležitejším aspektom, ktorému by ste mali pri výbere matraca pre dieťa venovať pozornosť, je pohodlie dieťaťa počas spánku a či dieťa pri spánku leží v zdravej polohe

Skontrolujte veľkosť matraca 

Prvá vec, ktorú musíte pri kúpe zvážiť, je rozmer detského matraca. Zmerajte detskú postieľku, do ktorej budete matrac kupovať. Detské matrace sa zvyčajne dodávajú v dvoch základných veľkostiach, aby sa zmestili do postieľok všeobecne dostupných v obchodoch. Bežné detské postieľky majú zvyčajne rozmery lôžka 60x120 cm. Druhý, často používaný rozmer je 70x140 cm

V prípade, že vyberiete nesprávnu veľkosť, matrac v postieľke nebude plniť svoj účel. Ak je väčší ako samotné lôžko, do postieľky sa nezmestí. Naopak, ak kúpite menší, vystavujete Vaše dieťa riziku, že sa uväzní v medzerách medzi matracom a okrajom postielky. Medzera medzi matracom a okrajom detskej postielky by nemala byť nikdy širšia ako 3cm.

Ak máte detskú posteľ, ktorá je menšia alebo väčšia ako štandardné veľkosti, môžete si dať vyrobiť matrace na mieru.

Hrúbka matraca

Mnohí rodičia riešia dilemu, aký hrubý matrac do postieľky kúpiť. Všeobecne platí, že matrac hrúbky 8-10 cm je dostačujúci pre pohodlie vášho dieťaťa, no môžete kľudne zvoliť aj hrubší. Avšak, ak budete používať monitor dychu, výška matraca nad 10 cm môže ovplyvniť citlivosť snímacej dosky monitora, ktorá bude umiestnená pod matracom.

Aký tvrdý matrac kúpiť? 

Detský matrac by nemal byť úplne mäkký. Dieťa často spí na brušku a pokiaľ bude matrac príliš mäkký, bábätko sa môže začať dusiť. 

Deti pre zdravý vývoj potrebujú pevnejší matrac so strednou tvrdosťou. Matrac musí chrbtici dieťaťa poskytnúť pevnú oporu, zároveň ho však nesmie tlačiť. Tvrdosť matraca je daná použitými materiálmi a podložkou, na ktorej je položený. Vo všeobecnosti platí, že rôzne peny a latex sú mäkšie a gumokokosové dosky sú tvrdšie. Najlepšou voľbou sú matrace strednej tvrdosti z prírodných materiálov alebo studenej peny. Stredne tvrdé sú napríklad matrace s kokosovou doskou. 

Aký materiál zvoliť?

V dnešnej dobe je na trhu veľa typov matracov určených pre najmenšie deti. Jedným z faktorov pri výbere by mal byť aj použitý materiál. Pri výrobe sa používajú rôzne druhy materiálov, najčastejšie - klasický molitan, latex, peny, kokosové vlákno a ich rôzne kombinácie. 

Je dôležité brať do úvahy aj poťah matraca? 

Matrac pre deti by mal byť vždy hygienicky čistý a kvalitný, preto najlepším riešením sú prírodné materiály, ktoré sú zo zdravotného hľadiska bezpečné. Pravidelnou údržbou poťahu sa zbavíte roztočov a rôznych alergénov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na zdravie detí. Ideálne je, ak viete poťah z matraca pre deti jednoducho sňať a oprať v práčke. 

Ochranu matraca tiež zabezpečí matracový chránič, ktorý sa ľahko udržiava. Postačí, ak budete mať vždy pripravený jeden matracový chránič na výmenu, a potom sa nemusíte obávať, či poťah matraca po praní stihne, do ďalšieho spánku dieťaťa, dôkladne vyschnúť.

Je antialergický?

Uistite sa, či je matrac antialergický, aby bolo dieťa v bezpečí pred alergénmi a choroboplodnými zárodkami. Predpokladám, že posledná vec, ktorú chcete je, aby matrac u dieťatka vyvolal alergickú reakciu. Antialergický matrac každopádne zabezpečte deťom, ak sa u niektorého člena rodiny vyskytuje astma alebo ekzémy. 

Koľko bude stáť? 

Cena by nemala byť pri výbere matraca rozhodujúcim faktorom. Na druhej strane si treba uvedomiť, že vysoká cena nemusí nutne znamenať lepšiu kvalitu. Niekedy jednoducho platíte za extra funkcie alebo značku. 

Ceny detských matracov sú rôzne. Tenšie penové (molitanové) matrace kúpite už za 10€. Za lepšie modely môžete však zaplatiť aj viac ako 100€. Na cenu vplýva niekoľko faktorov, napríklad materiálové zloženie, hrúbka matraca, ale významnú rolu zohráva tiež značka.

Pred kúpou si treba zvážiť, koľko ste ochotný do matraca investovať a podľa toho si vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám Vášho dieťaťa.

Viac